Monitor do simracingu

20/11/2017 - 12:09
Sync
Tomasz Bartkiewicz
User
Registration: 10/10/2014 - 16:39
Napiszę tutaj, oczywiście nie odkrywając żadnej ameryki ale chciałbym się podzielić spostrzeżeniami, a ten temat jest chyba najlepszy.

Chodzi o produkt - Oculus DK2.

Wiedziałem o jego niedomaganiach ale uważam że przy obecnych cenach okularów bez sensu wydawać nie wiadomo ile, a chciałem po prostu spróbować tanim kosztem. Stan "laboratoryjny :P" nabyłem używkę za około 600zł.

Spostrzeżenia:
+ auto, elementy, widok koła - świetna sprawa.. ;
+ widok aut ścigających się bok w bok też jak najbardziej spoko.. odczucie namacalne współzawodnictwa na torze;
+ świetne efekty deszczu;
+ swoboda spoglądania na boki;
+ wystarczający widok w kokpicie i najbliższego otoczenia (nie ma szału ale wystarczy ta jakość).

- FPS spadają od 2,5 raza do 4 razy. SET : i5 , 8gb , rx470 4gb/256bit jest w sumie minimum żeby to chodziło w niskich FPS;
- obrazowi brakuje trochę pikseli, ich nasycenia - nie widać zbyt wyraźnie;
- ale bardziej problemowe jest chyba łapanie ostrości a nie liczba pikseli, ostrość jest kiepska;
- przez co kiepsko widać oponentów daleko lub dohamowanie do zakrętu, jego tarkę, wierzchołek.. (np. na Monzie dohamować do T1 ciężko bo człowiek ślepy gdzie ten zakręt jest, a zbliżamy się do niego za szybko, jedynie na pamięć/doświadczenie);
- przy szybkich ruchach głowy występuje wrażenie laga.

To moje prywatne zdanie. Wrażenia świetne ale brak płynności i ostrości obrazu. Osobiście nie byłbym w stanie na nich się ścigać tutaj w tej grupie. Wiem że Infospec się przesiadł z DK2 na CV1 i jeśli zdarzy mu się startować to właśnie na nich i jest zadowolony z ich jakości. Na temat CV1 się nie wypowiem. DK2 polecam jako ciekawostke, odradzam jako rozwiązanie doraźne. Koniec końców nie będę korzystał a produkt leci na ebay.
Edited by: Sync - Wed, 18/04/2018 - 21:28
20/11/2017 - 19:56
Alfik
Robert Rys
Administrator
Registration: 06/02/2013 - 21:04
Tomus zgadzam sie tez sprawdzalem, dla mnie jeszcze jeden problem nie widze kierownicy i przyciskow na niej, kozystam tez z obrotomierza na kierownicy i licznika biegow widok mam czysty nie uzywam kierownicy wirtualnej i zadnych hudow wiec nie dla mnie produkt.

Alfik/Wielebny

18/04/2018 - 21:16
Sync
Tomasz Bartkiewicz
User
Kupiłem monitor - LG 29UM68-P 29" Ultrawide 2560x1080.
Przeszedłem na niego z Asusa 24" FullHD.

Pierwsza moja opinia na sucho a już parę spraw mi się rzuca :
+ ultrawide warty wydania kasy, dostałem dokładnie tę przestrzeń za kołem i lusterkiem w OW o którą mi chodziło... wiele razy wchodząc w zakręt zastanawiałem się gdzie jest auto teraz jest jakaś chociaż szansa zobaczyć koło/spojler oponenta. Dodatkowo dochodzi obszar roboczy w windows, czuje się jakbym pracował na 2 monitorach 4:3 tak się przegląda strony www wygodnie.
+ bardzo przyjemna wyrazistość obrazu
+ całkiem spoko czerń jak na monitory nie mam do czego się przyczepić
+ wygląd
+ kupiłem go za uważam dobre pieniądze bo równowartość 660zł stan super, więc nie będę czepliwy bardzo.
+ VESA jako opcja (ale kable są od tyłu prostopadle podpinane a nie od dołu
+ nawigacja w Menu
+ bezproblemowe aktywowanie Freesync z kablem Displayport i widać efekt, ale to trzeba się dopatrzyć porządnie, odciągnąć uwagę od głównej rozgrywki by skupić na tym szczególe. No jest płynniej ale z racji że ta technologia jest tania i w niskim zakresie Hz działa z pewnością efekt na G-Sync jest bardziej zauważalny.

Ale:

- monitor się mi giba.. skręciłem na hama wszystkie śrubki obawiając się że plastik trzaśnie albo gwint pójdzie i nadal się giba trochę.. za bardzo chodzi jak żelka, kołyska na boki, podstawka stabilna ale ramię łączące z monitorem zbyt delikatne i mała powierzchnia styczna - pewnie dlatego. Sama podstawka natomiast do biurka jak na klej się trzyma
- nie wiem jak zasilacze na europejskie gniazdko... ale zasilacz do gniazdka UK to jakieś nieporozumienie dla mnie, jest to najkrótszy kabel z całego sprzętu co jest podłączony wokoło kompa.
- jak się wpina kable HDMI to płytka PCB monitora w środku nurkuje do środka... można gniazda wcisnąć na około pół centymetra prawie, można było to ustabilizować jakoś.
- i ostatni mankament o którym wiedziałem przed zakupem, gniazda hdmi i display port możnaby umieścić od spodu wtedy łatwiej byłoby bezpośrednio do ściany dać monitor.

Co do freesync to czekam nadal na kabel displayport by sprawdzić.

**PS. Już się umówiłem z gościem na zakup "BenQ XR3501 Ultrawide Monitor 144HZ 2560 X 1080 21:9 Curved 35"" za też rozsądne pieniądze, jednak trafił mi się ten LG którego wszyscy kupowaliście za 2,5 raza mniej więc poszedłem po taniości, tymbardziej że LG kupiłem nie wychodząc z domu a po BenQ musiałbym kawał drogi jechać. Ale uważam że te 35" te dodatkowe 6" w Curved byłoby bardzo spoko. Dodatkowo BenQ ma G-Sync nVidii oraz Freesync także (co nie jest wspomniane) i to w lepszej rozpiętości bo LG ma tylko 40-75Hz (albo 48-75) a BenQ coś więcej nie pamiętam już ile. W każdym razie ten BenQ w natywnej 2560x1080 moim zdaniem nie drenowałbym grafiki mocno i jest ciekawą opcją z rynku wtórnego jeśli się komus trafi do rozważenia (o ile się dorwie coś kolo 1600zl za tyle wynegocjowałem ja). Jedna uwaga taka o BenQ że ze strony producenta się nie dowiecie detali o specyfikacji trzeba poszperać głębiej.

_________
Spadek FPS:
FullHD 1920x1080 ma 2 073 600 pikseli
Ultrawide 2560x1080 ma 2 764 800 pikseli
A więc w teorii powinienem spodziewać się około 75% poprzedniej wydajności.
Sprawdziłem tylko PUBG i to by się zgadzało, obecne FPS to około 75-82% poprzedniej wydajności.

VIEW na jaki wstępnie się zdecydowałem :
-80 / 50
FOV 48
Efekt:

Monitor głównie kupiłem by widzieć boczne sektory dużo lepiej.
Edited by: Sync - Sat, 05/05/2018 - 20:29
18/04/2018 - 21:20
mr_jaro
Jarosław F.
Administrator
Registration: 16/01/2013 - 23:45
@sync jak monitor się giba to potrzebujesz mocowanie zakupić, tylko zobacz czy w ogóle ma otwory w standardzie vesa

It's all about THE GAME

18/04/2018 - 21:21
Sync
Tomasz Bartkiewicz
User
ma (może po prostu się za bardzo czepiam, ale przy tej szerokości ta nóżka moim zdaniem zamiast do środka to powinna być bardziej w literze Y lub H rozwiązana).
Edited by: Sync - Wed, 18/04/2018 - 21:23
18/04/2018 - 21:24
mr_jaro
Jarosław F.
Administrator
Registration: 16/01/2013 - 23:45
no to jak ma to w przyszłości możesz pomyśleć o takim uchwycie mocowanym do biurka albo ściany

It's all about THE GAME

18/04/2018 - 23:04
Sync
Tomasz Bartkiewicz
User
Freesync działa. Trzeba milisekundy żeby obraz się ustabilizował i nabrał kontrastu nie jest wyraźny przy bardzo szybkich ruchach myszy od razu (o ile da się by był żyleta wtedy), ale po odpaleniu monitora na Displayport z Freesync nie ma takich mini przesunięć obrazu płatów/sekcji nie wiem jakby to nazwać. Obraz jest spójny. A przedtem przy szybkich ruchach na boki dało się zauważyć minimalne rozminięcia odświeżania (ale to trzeba się skupić odciągnąć uwagę od postaci by się dopatrzyć). Gra PUBG.

Jednak spadek wydajności bym stwierdził 25% względem normalnego monitora. To tyle, może się komuś przyda jak będzie ten temat czytał kiedyś.

Edit2: Różnica wysokości obszaru roboczego między 24" 1920x1080 a 29" 2560x1080 wynosi w pionie 1cm. 24" ma 22cm w pionie między pierwszym a ostatnim pikselem, natomiast 29" 21:9 ma 21cm
Edited by: Sync - Sun, 22/04/2018 - 01:07