Hotlapownia

02/01/2014 - 10:46
Johners
Damian Sieradzki
User
Registration: 17/03/2013 - 21:29
Zastanawiam się, czy dałoby się stworzyć "hotlapownię", która w realny sposób pozwalałaby porównać umiejętności kierowców.

Co jest problemem obecnych danych hotlap? Ano to, że jedni przygotowują się do wyścigu jeżdżąc na "paliwie na wyścig", podczas gdy inni hotlapują (softy + kilka litrów paliwa). Czy dałoby się sporządzić tak hotlapownię, aby mógł np. wiedząc że ostatnio trenowałem na zestawie Hard/95l wybrać sobie z menu rozwijalnego OPONY oraz ILOŚĆ PALIWA, po czym hotlapownia pokazałaby mi jaki czas osiągnęli kierowcy, którzy w danym momencie mieli też Hardy i 95l. Oczywiście hotlapownia musiałaby pokazywać zawsze najlepsze czasy czyli: jeżeli na hardach i na paliwie 46l zrobiłem 3 pomiary, to filtrując po HARD/46l, hotmapownia pokazałaby mi tylko najlepszy czas na tych ustawieniach (zarówno mój, jak i wszystkich innych kierowców którzy w takiej konfiguracji na danym torze jeździli)

Co nam to daje? Ano to, że np Hedek czy Brian - kręcą hotlapy jak szaleni, ale może już ćwiczyli z paliwem na wyścig (czego rezultaty mnie bardziej interesują) a niestety tego nie widzę (ponieważ obecna "hotlapownia" pokazuje tylko najlepsze rezultaty).
Myślę, że gdyby udało się coś takiego zrobić zmieniło by to dramatycznie podejście do treningów.
Edited by: Johners - Thu, 02/01/2014 - 10:47
02/01/2014 - 11:16
PLkris
Kris Kaczmarkiewicz
User
Registration: 28/02/2013 - 19:48
Ciekawy pomysł tylko czy do zrealizowania nie wiem. Chyba musiała by być prowadzona pełna ewidencja okrążeń dla każdego kierowcy a teraz to chyba pamięta najlepsze okrążenie i nic po za tym. Trzeba by zapytać Jarka co i jak się dzieje ;-)

Ciekawe było by wybranie poszczególnych okrążeń danego kierowcy np Hedka w różnych konfiguracjach i sprawdzenie swoich umiejętności na takim zestawie.
Edited by: PLkris - Thu, 02/01/2014 - 11:20
02/01/2014 - 12:06
Johners
Damian Sieradzki
User
PLkris: Ciekawe było by wybranie poszczególnych okrążeń danego kierowcy np Hedka w różnych konfiguracjach i sprawdzenie swoich umiejętności na takim zestawie.

Dokładnie.

Co do danych to program musiałby zapamiętywać przedział paliwowy w którym jeździłem * ilość mieszanek które używałem
Powiedzmy, że ustawiam setup na paliwie na wyścig np. 90l i testuję na 5 okrążeniach, zużywając w ten sposób 14litrów paliwa. Następnie powtarzam podobny schemat dla wszystkich mieszanek. W rezultacie program musiałby zapamiętać około 40 wpisów (mówię około, ponieważ wyjeżdżając na 90l, pierwsze pomiarowe możemy mieć na 85l dopiero). Oczywiście jednostki tzeba by było zaokrąglić np:
od 80,1 do 81,0 litrów pokazywane było by jako 81L
od 81,1 do 82,0 litrów pokazywane było by jako 82 L

Do tego przy każdej konfiguracji byłby zawsze widoczny tylko najlepszy wynik, np:
29.12.2013 HARD/85L - 1:29:xxx
30.12.2013 HARD/85L - 1:28:xxx

W tym przypadku program zapamiętywał by tylko lepszy wynik, czyli 1:28:xxx (znaczy, kasowałby lub nadpisywał 1:29:xxx)
Edited by: Johners - Thu, 02/01/2014 - 12:08
02/01/2014 - 12:14
mr_jaro
Jarosław F.
Administrator
Registration: 16/01/2013 - 23:45
Mamy zapisane każde okrążenie każdego kierowcy od startu ligi łącznie z paliwem na jakim jechał, tak więc jeśli chodzi o rozbudowę ze względu na ilości paliwa jest to jak najbardziej możliwe do zrealizowania. Problem jest z oponami bo jak na razie walczę z synchronizacją danych opon z danymi wyścigów, a o poszczególnych okrążenia treningowych nawet nie myślę, jak na razie jest to poza moim zasięgiem. Wracając do samej rozbudowy na ten moment są ważniejsze inne rzeczy do zrobienia jak właśnie umożliwienie wyświetlania rodzaju opon w wyścigach dla wszystkich oraz ukończenie nowego systemu zgłoszeń incydentów i kar, a teraz mam taki okres, że mam na prawdę mało czasu dla ligi. Nowej hotlapowni możecie się spodziewać najwcześniej luty-marzec.

It's all about THE GAME

02/01/2014 - 12:37
PLkris
Kris Kaczmarkiewicz
User
generalnie to chyba najlepszym wyjściem było by stworzenie czegoś na zasadzie stintów np po 5-10 okrążeń ale tak żeby zapamiętywało ilość zatankowanego paliwa i opony. Żeby się zapisał dany stint musi kierowca mieć przejechane wymagane 5-10 okrążeń inaczej nic się nie będzie zapisywało. Wtedy mozna by było robić sobie porównania. Coś takiego widziałem w jednej lidze ;-) tylko że tam chodziło tylko o czas stintu a nie o to kto na czym i z jakim paliwem to zrobił. U nas mozna by to bardziej rozwinąc.

NP. zapis dla danego kierowcy pochodził by od założonej mieszanki czyli przejedzie ktoś stint na softach to zapis będzie w kolumnie soft, jak hard to w kolumnie hard itd. informacje danego stinta musiały by pokazywac każde okrążenie oraz ilośc paliwa.

tabelka chyba by musiał wyglądać tak

PLkris/opona/paliwo/min okr/max okr/ogólny czas/róznica

/soft/paliwo/najlepsze okr/najgorsze okr/czas stintu/różnica wybranego kierowcy
medium/paliwo/najlepsze okr/najgorsze okr/czas stintu/różnica wybranego kierowcy
hard/paliwo/najlepsze okr/najgorsze okr/czas stintu/różnica wybranego kierowcy

oczywiście wszystkie dane ukryte do momentu wywołania poprzez daną mieszankę

I tu jest tez haczyk dla trenowania
można by stworzyć ogólna tabele stintów i za najlepsze osiągnięcie w przygotowaniach do wyścigu wprowadzić dodatkowa punktację do generalki, oczywiście dla chętnych a myślę że gdyby to się liczyło to chętni by się znaleźli i częściej gościli na naszych serwerach. Stinty uruchamiane były by w 1 lub 2 dniu po wyścigu i trwały do soboty przed dniem wyścigu.

przykładowa punktacja
miejsca 1-5 + 3pkt
miejsca 6-10 + 2pkt
miejsca poza 10 + 1pkt

takie coś mi przyszło na myśl ale czy do zrealizowania i zaakceptowania nie wiem. Trzeba zasięgnąć języka u wszechmogących ;-)
Edited by: PLkris - Thu, 02/01/2014 - 12:42
02/01/2014 - 13:41
Johners
Damian Sieradzki
User
@Jaro - spoko. Dobrze gdyby w ogóle dało radę to zrobić. Termin nieważny.
@KrisPL - tylko Twój projekt wymaga przejechania stinta, czego minusem jest to, że nie każdy go pojedzie. Za to na okrążeniu pomiarowym zależy każdemu, bez względu na to ile ma paliwa, zatem tutaj danych nigdy nie zabraknie. Przy wymogu stintów niestety może się okazać że jeden kierowca będzie miał takich stintów ze 2-3, i jeszcze przy nieinteresującej mnie konfiguracji opon.

edit: przyznam się bez bicia Krisu... nie doczytałem. Punktowanie zwiększyłoby zainteresowanie stintami, ale dawałoby przewagę pewnej grupie kierowców :) Z drugiej strony wymuszałoby poprawienie stabilności jazdy, co miałoby bardzo dobre skutki. Niestety mimo wszystko punktacji mówię NIE
Edited by: Johners - Thu, 02/01/2014 - 15:22
02/01/2014 - 13:49
Adam Wysocki
Adam Wysocki
User
Registration: 03/03/2013 - 11:32
Z punktowaniem mi się nie podoba, mało precyzyjne to raz, a dwa to żeby być najszybszym (albo przynajmniej blisko szczytu) nie trzeba dużo jeździć ;)

Mogę do Kuriera wrzucać tabelkę z czym tylko chcecie, tylko potrzebuję "regulamin/zasady", oczywiście jak tylko będą te magiczne dane udostępnione.
Edited by: Adam Wysocki - Thu, 02/01/2014 - 13:52

"Dojeżdżam wysego, blokuje skubany aż mi ciśnienie skacze :). Na początku myslałem że wysy za dużo browca łyknoł przed wyscigiem ale nie po prostu taki tor jazdy miał :D" - brovex

02/01/2014 - 14:21
mr_jaro
Jarosław F.
Administrator
Registration: 16/01/2013 - 23:45
Propozycje możecie dalej dawać co chcielibyście widzieć w tym i nie tylko w hotlapach, na pewno przy projektowaniu tego będę uwzględniał wszystkie jakie dacie oczywiście z uwzględnieniem tego co mogę zrobić względem regu, sensowności propozycji i ograniczeń jakie narzucają mi dostępne dane, w tym przypadku opony. Co do stintów nie ma problemu, zrobić wyświetlanie stintów bo nadal wystarczą mi dane odnośnie przejechanych okrążeń. Jedna prośba krisu nie próbuj więcej projektować bazy danych i backendu systemu, bo robisz zbyt dużo błędów projektowych :p

It's all about THE GAME

02/01/2014 - 15:13
Johners
Damian Sieradzki
User
Więc tak.

Ja na razie prócz tej propozycji nie mam nic do serwisu - wszystko wygląda i działa pięknie :)
Zatem będę pamiętał o temacie i odezwę się po pierwszym kwartale jak tam Jaro czasowo wyglądasz. Jak będzie pasować, to zbierzemy się w zainteresowanym gronie, ewentualnie z przemyślanymi projektami pt: "co/jak/dlaczego" i przedyskutujemy co ma sens, co nie ma, czego się nie da zrobić, a na co szkoda czasu.

Ave IRG!
02/01/2014 - 15:25
PLkris
Kris Kaczmarkiewicz
User
Jarku to nie jest żaden projekt to propozycje widocznych kolumn które mogą być pomocne a jak to ma być wizualnie to nie moja brożka ja się nie znam.

Generalnie jak to będzie jest mi to obojętne. A stint może być widoczny z wszyystkimi okrążeniami jezeli sie odpowiednio ustawi to co ma byc widoczne. Nie nalegam zeby tak było ale myslę że cos w ten deseń powinno powstać żeby podnieść ilośc chłopaków na treningach wolnych ;-). Choć by dla samo sprawdzenia chcial bym porównac sie z najlepszymi wiedzac ile czasu potrzebuja oni na przejechanie 10okr a ile ja. A do tego zgarnąć jakieś dodatki tez było by fajnie wszystko mozna doprecyzować tylko trzeba to obgadać. Jak na razie to luźna propozycja a co będzie uzgodnione i wprowadzone to najstarsi górale na razie nie wiedzą. ;-)

Johners masz może racje z tymi punktami to nie wypał żeby dodawać do generalki. Chyba że zrobić docelowo równoległą punktacje dla Mistrza Stintów w sezonie i ktoś może mieć podwójną koronę np. I tu bardziej chodzi mi o uatrakcyjnienie treningu niż porównywanie okrążeń które w zasadzie też można gdzieś pokazać bo i tak mimo stintów mieszanki będą próbowane. Ze swojego doświadczenia wiem że większość kierowców zawsze testuje różne ustawienia i opony w danych zestawach i to zawsze można pokazać a do tego podnieśc atrakcyjność treningów poprzez konkurencje sprinterskie może było by warto spróbowac.

Wrócimy do tematu jak będzie na to czas.
Edited by: PLkris - Thu, 02/01/2014 - 15:39