IRG EGT - R1 - Silverstone - podsumowanie

Pierwsza runda nowego sezonu IRG EGT już za nami. W niniejszym podsumowaniu postaramy się streścić Wam najważniejsze wydarzenia minionej niedzieli.

Najnowszy sezon samochodów z zamkniętym dachem to prawdziwy przełom w historii IRG-World (i mamy nadzieję że i polskiego simracingu). Jeszcze nigdy tak wielu kierowców nie było zainteresowanych startami w autach klasy GT i podobnych. Śmiało możemy zatem przypuszczać, że wysoka frekwencja utrzyma się przez cały sezon. Powód? Fantastyczny mod EnduranceGT od legendarnej grupy URD, o którym już tak wiele zostało zarówno napisane jak i powiedziane podczas transmisji, ale mimo wszystko nadal warto wspominać o wyjątkowych walorach tego moda. Niespotykane dotąd na innych platformach czucie auta oraz wynikająca z tego płynność  jazdy, dostarcza w połączeniu z nowatorską platformą rFactor2 mnóstwa frajdy i sportowych emocji. Jednak nie jest to jedyna zmiana, jaka zaszła w ostatnich dniach na naszym portalu IRG-WORLD.COM.

W dniu wyścigu doszła do nas kolejna znakomita informacja. Mianowicie, znany na YT gamingowo-wyścigowy kanał MotoGamesTV doszedł do porozumienia z władzami naszego portalu, w wyniku czego profesjonalne transmisje w wykonaniu BigmacTV oraz jego gości (m.in. pociska, forlorna, mr_jaro i innych zawodników) będą od teraz nadawane dla kilkutysięcznej (nie tylko simracingowej) publiczności! Lepszej nagrody za trud włożony w ciągu ostatnich miesięcy przez naszych komentatorów oraz niezawodnego realizatora i dostarczyciela sprzętu gTc, nie można było sobie wyobrazić.

Przejdźmy zatem już do wydarzeń minionego weekendu. Treningi przed niedzielną rywalizacją dawały mały przegląd sytuacji. Na czele tabeli hotlapów uplasowały się dwie Corvetty C7.R zespołu Overstep Racing, którego barwy reprezentują James Wilson oraz mistrz serii IRG F1 2014 Dominik Sawicki. Dobrym tempem popisywali się także lider tegorocznej "eFki" – W. Lukas oraz mistrz sezonu IRG Honda Cup 2015 - Wiktor Smolarczyk. Również ta czwórka rozstrzygnęła pomiędzy sobą losy czasówki. Najszybciej jedno okrążenie toru Silverstone pokonał Wiktor, który o niecałą jedna dziesiątą sekundy pokonał Jamesa, za którym uplasowali się Dominik i W Lukas. Na dalszych pozycjach na gridzie mieli  ustawić się: powracający na nasze simracingowe serwery  TAZ, a za nim Marek Cieślak, Adam Wysocki, Szymon Piwiński, Kami GT oraz Danonak.

Start wyścigu w tak szerokim 28 osobowym gridzie, zawsze powoduje zwiększony poziom adrenaliny i ciśnienia. Ten moment dobrze wykorzystał Dominik, który wyprzedził swojego partnera z zespołu. Najwięcej pozycji zyskali w środku stawki Gucio85, Łukasz Krawczuk oraz Kris Kaczmarkiewicz, z kolei najwięcej stracili Roman, cisu i DawidSZp. Kolejne okrążenia nie przyniosły większych przetasowań, mimo zaciętej jazdy bok w bok, zderzak w zderzak przez większość kierowców. To pokazało jak zacięta potrafi być rywalizacja i jak trudno się wyprzedza w tej klasie samochodów.

Pierwsza czwórka szybko zdołała wyrobić sobie bezpieczną przewagę na resztą stawki. Jednak liderujący Wiktor od mniej więcej piątego okrążenia stał się zaporą spowalniającą goniacych go zawodników. Mimo to Dominik dopiero na trzynastym okrążeniu wykorzystał błąd Wiktora i znalazł się na czele peletonu.
W międzyczasie, po błędzie i kontakcie z bandą z rywalizacji odpadł James Wilson. Na piętnastym okrążeniu w picie jako pierwszy zameldował się Wiktor, który zmienił opony i dotankował swój samochód. Zaraz po nim u swoich mechaników zameldowali się: jego teammate z Team Husaria - Adam Wysocki i reprezentant Killaz Motorsport - Szymon Piwiński, co zapoczątkowało całą serię zjazdów do boksów.

Na 19-stym okrążeniu również Dominik Sawicki i  W Lukas odwiedzili swoich mechaników. Obaj opuścili aleję serwisową ze stratą aż 18 sekund do prowadzącego Wiktora Smolarczyka, który odbył dużo krótszy postój. To praktycznie przesądziło losy zwycięstwa. Jednak do niespodzianki doszło na drugim miejscu. W Lukas na 23. kółku wyprzedził Dominika i do końca nie dał się już wyprzedzić kierowcy Overstep Racing. Czwarty na mecie został sklasyfikowany Marek Cieślak po dyskwalifikacji TAZa. Za nim dojechał Szymon Piwiński, Roman, Gucio85 i Łukasz Krawczuk.

Inauguracja sezonu IRG EGT przyniosła ogrom wrażeń. Liczba bezpośrednich pojedynków przekroczyła wszelkie dotychczasowe normy, dzięki czemu jazda nawet w ogonie stawki dostarczyła zawodnikom i widzom mnóstwa simracingowych emocji!

Już za niecałe dwa tygodnie – 11 października, szykuje nam się kolejna  okazja  na rewanżu  w postaci 70-minutowej rundy na legendarnym torze Road America. Już teraz serdecznie zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w tej wyjątkowej serii, a jeszcze niezdecydowanych do odwiedzenia otwartych 24h/d naszych serwerów. Jeszcze nic straconego – sezon dopiero się rozpoczyna!

 

A na razie polecamy naszą debiutancką transmisję na łamach MotoGamesTV wprost z Silverstone:
https://www.youtube.com/watch?v=lSBqwPDISYQ

 

Wiktor Smolarczyk & pocisk

 

Kategoria: