Zapowiedź GP Abu Dhabi

Obiekt Yas Marina Circuit w Abu Dhabi został wybudowany na naturalnej wyspie Yas powiększonej sztucznie aby zmieścić oprócz tego ultranowoczesnego toru: park rozrywki "Farrari World" i futurystyczne hotele , ogromne centra handlowe oraz pola golfowe.

W pierwszych planach tor miał swym charakterem przypominać Monaco , wykorzystane wtedy miały być ulice położone nad nabrzeżem, zrezygnowano jednak z tego planu i nadworny projektant F-1 Hermann Tilke mógł znów zaszaleć .

Pierwszy sektor jest stosunkowo krótki i składa się z 90 stopniowego lewego zakretu nr 1 i płynnie zmieniającymi kierunek zakrętami 2,3 i 4, niebezpieczne są w tym sektorze tarki i zbyt szeroki wyjazd skutkuje sporą utratą czau oraz możliwością rozbicia bolidu.  Dwie długie proste przedzielone szykaną mamy w drugim sektorze, na nich są obie strafy DRS , na końu obu tych prostych mamy mocne dohamowania i tu możemy spodziewać się najwięcej prób walki o pozycję. Trzeci sektor to aż 10 zakrętów z 20-tu , które są na całej długości toru. W tym sektorze mamy jedno z trudniejszych dohamowań przed zakrętem nr 16 . Najmniejszy błąd będzie kosztował wiele, stabilny tor jazdy i dobry balans w tej krętej sekcji to chyba sposób na sukces i pokonanie rywali . Bardzo charakterystyczny jest też wyjazd z boksów na tym torze, aby wyjeżdżający od mechaników mógł bezpieczniej włączyć się do walki postanowiono poprowadzić wyjazd tunelem.

Nasi kierowcy mają bardzo mieszane uczucia względem tego obiektu, pomimo sporego już nagumowania toru ciągle słychać narzekania na brak przyczepności i duże zużycie ogumienia. Nawet najtwardsza z dostepnych mieszanek czyli opona typu "medium" przy jeździe na limicie nie starcza na zbyt wiele okrążeń. Będzie to zapewne jeden z ważnych aspektów walki o pozycje.

W klasyfikacji generalnej kierowców parami będą walczyć o najwyższy i najniższy stopień podium:

o I miejsce - Adrian Kot i W Lukas ,

a o miejsce III  - Ptasior i G Bulat.

W klasyfikacji zespołowej cieszą się już EcTron F1 Racing z wygranej , oraz F1 Phenomena z drugiej pozycji,  na najniższy stopień podium matematyczne szanse mają jeszcze 3 zespoły.

Emocji nam więc w tym ostatnim wyścigu nie zabraknie.

Plan wyścigu:
21:00 – zbiórka
21:10 – kwalifikacje
21:30 – warmup
21:35 – start wyścigu 37 lap + FL

Opony dostępne podczas wyścigu: SS,S,M

 

 

 

Kategoria: