Sprzedam Zotac 970GTX

10/02/2018 - 17:06
Gared
Tomasz Mikolcz
Editor
Registration: 06/09/2016 - 06:45
Sprzedam najbardziej kompaktową 970kę na rynku ;) Służyła mi dzielnie od zimy 2014 (grudzień), do czasu aż uruchomiłem na trzech monitorach Wiedźmina 3 i wtedy okazała się wymiękać przy maksymalnych detalach (tzn okolice 30 - 35fps). Ponieważ ogłoszenie wystawiam na forum (tu i na SRPL) i zakładam, że karta pójdzie do kogoś mi mniej lub bardziej znanego, więc postaram się opisać jej losy bez żadnej ściemy ;)

Karta była używana do rF2, Wiedźmina 3, demka PC2 oraz F1 2017, ATS i paru innych, niezbyt wymagających tytułów (typu ME3, Divinity OS 1&2, Wasteland - tego typu gry), więc o jej wydajności mogę się w tym kontekście wypowiedzieć. W przypadku rF2 i połączeniu z I5 2500k karta gwarantowała płynną rozgrywkę, niezależnie od ustawień - nie przypominam sobie, żebym widział na jednym monitorze mniej niż 70fps. Po przeskoku na trzy monitory trzeba było zjechać z detalami do poziomu średnio-wysokiego i w takim ustawieniu karta jak najbardziej dawała radę, wyświetlając podobną ilość klatek na sekundę co przy jednym monitorze na maksa.

W przypadku dema PC2 już tak różowo nie jest, bo przy ustawieniach zalecanych FPS oscylował między 40 a 60 klatek przy widoku z kokpitu. Spoza auta na powtórkach 20 fps nie było niczym niezwykłym.

Wiedźmin 3 niestety trzeba zjechać z ustawieniami do średnich, żeby dawało się grać płynnie, przy czym dla mnie ta gra osiąga płynność w momencie, gdy widzimy na ekranie ~50fps.

F1 2017 - wszystko na maksa, poza AA (jeden "klik" niżej niż maks) i wszystko chodzi płynnie. Choć w tej grze już ja czuję spadek płynności dopiero gdy fpsy spadają poniżej 30. Zwykle jednak przy takich ustawieniach karta dawała 40 - 50 fps w trakcie wyścigu i widoku z kokpitu.

ATS, czyli ETS w USA - tutaj czasami karta potrafiła chrupnąć, ale zazwyczaj klatek na sekundę było dość, by nie było widać klatkowania.

Przez niemal cały okres swego życia karta pracowała na domyślnych ustawieniach, a że fabrycznie nie jest podkręcona, to chodziła tak, jak Nvidia rekomendowała. Troszkę jednak oc się pobawiłem (zirytowany "chrupaniem" w ATSie - potem okazało się, że trzeba było system przeinstalować i spadki płynności ustąpiły)i karta bez większego problemu osiąga na rdzeniu 1400MHz. Gdyby pobawić się dokładniej suwakami (zwiększyć napięcie itp) pewnie by się dało dojechać wyżej, mi się jednak bawić nie chciało. Wartości o/c dla pamięci nie pamiętam, ale były raczej dość typowe dla fabrycznie podkręconych modeli.

Teraz wady, a są one dwie.
1. Miałem lekki wyciek z bloku wodnego i karta oberwała wodą. W niczym jej to nie zaszkodziło, została wysuszona i wróciła do pracy. To wydarzenie miało miejsce dwa albo i więcej lat temu, przez cały ten czas karta chodzi, więc gdyby została wtedy uszkodzona to by to dawno wyszło.
2. Dwa razy w trakcie jej użytkowania zdarzyło się, że po podpięciu do portu DVI nie wykryła monitora. Wystarczyło przepiąć go na drugi port i problem znikał. Od lipca 2017 do karty są podłączone trzy monitory - dwa na DVI, jeden poprzez przejściówkę z HDMI na DVI - problem nie wystąpił ani razu. Nie zidentyfikowałem źródła problemu, nie uważam tego za jakąkolwiek wadę karty, ale wolę uprzedzić, że takie coś miało miejsce.

To wszystko ;) Myślę, że karta jeszcze posłuży nabywcy kawałek czasu. Jeśli ktoś szuka karty, która mu pociągnie rF2 komfortowo na trzech monitorach, to śmiało może się za 970tką rozglądać.

Cena 700 + przesyłka i bardzo bym chciał tej ceny nie negocjować.